Cautare avansata

Responsabil Monitorizare Produse PJ

Candidatul ideal
Experienta in activitatea bancara, preferabil in creditare si/sau monitorizare companii/persoane juridice min 2 ani cunostinte de limba engleza – avansat Cunostinte despre produsele de creditare pe zona PJ Cunostinte referitor reglementari BNR si a legislatiei in vigoare, asociate clientelei persoanelor juridice ; Cunostinte privind activitatea de creditare , politica de garantii si constituirea de provizioane specifice de risc de credit; Cunostinte de utilizare a aplicatiilor informatice Abilitati de comunicare/atitudine proactivaDescrierea jobului
Responsabilitati principale: Urmareste, corespunzator cadrului normativ in vigoare al Bancii, conformitatea si realizarea conditiilor de aprobare in faza de contractare a creditelor. In acest sens: Monitorizeaza derularea activitatii clientului si a conditiilor de aprobare Monitorizeaza si analizeaza indeplinirea conditiilor de aprobare la termenele prevazute pe baza informatiilor/documentelor primite din FO si a celor disponibile in banca si formalizeaza rezultatul analizei in Raportul de monitorizare (document care se transmite mai departe in FO). Valideaza statusul conditiilor specifice de aprobare in aplicatiile informatice/de monitorizare Incadreaza si raporteaza angajamentele irregulliers pentru care se constata nerespectarea conditiilor, conform cadrului normativ in vigoare al Bancii. Urmareste implementarea strategiei de creditare stabilite de banca in relatia cu clientului privind derularea relatiei comerciale si a creditului pe perioada de creditare. Urmareste serviciul datoriei pe baza cartotecii si transmite informatiile privind restantele catre consilierul de clientela si catre superiori, inclusiv in privinta indeplinirii termenului de predare la neperformante, conform cadrului normativ in vigoare. Urmareste scadenta angajamentelor/ a garantiilor/contragarantiilor si informeaza consilierii de clientela asupra apropierii datei de expirare; Efectueaza alte operatiuni in conformitate cu prevederile cadrului normativ al Bancii, in care este mentionata functia respectiva.Descrierea companiei
Si cateva detalii despre noi in cazul in care nu te-am convins pana acum: BRD este o banca de forta, cu o traditie de peste 90 de ani in Romania., unul dintre marii finantatori ai IMM-urilor, precum si unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata de corporate banking din Romania – lideri pe segmentul de credite sindicalizate la sfarsitul anului 2012. Prin cei 8800 de angajati in 800 de unitati in toata tara, suntem alaturi de clientii nostri, fie ei tineri, seniori, salariati sau profesiuni liberale si companii, astfel incat impreuna cu noi sa-si realizeze planurile si proiectele de viitor.